“GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNİ İHYA VE İNŞA EDEMEZ”

1. Dünya Savaşı’nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yılı nedeniyle, TÜGVA Kahramanmaraş olarak şehitlerimiz için yürüdük ve dualar ettik. Rabbim askerlerimizin şehadetlerini kabul eylesin..

SARIKAMIŞ HAREKATI NEDİR?

Sarıkamış Harekatı; 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında geçen kara çatışmalarıdır. Sarıkamış Harekatı’nda 60 bin kahraman Osmanlı askeri hayatını kaybetti. Sarıkamış Harekatı’nın ilk 2 gününde Osmanlı İmparatorluğu askerleri Rus birliklerine karşı kahramanca savaştı. Sarıkamış Harekatı’nda amaç Ardahan, Kars illerini geri almaktır.

Osmanlı Devleti‘nin Sarıkamış Harekatı’ndaki amaç dağıtılmış olan Rus ordusunu yok edip Bakü petrollerine ulaşmak ve Almanların sanayi ihtiyaçlarını karşılamaktır. 1877’deki 93 Harbi, Osmanlı Devleti’nin yenilgisiyli sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Ruslara verilmiş, üstüne üstlük Sarıkamış, Ardahan, Kars ve Artivn de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştı. Harekatın asıl amacı da bu toprakları yeniden Osmanlı Devleti’ne katmaktır.

HASTALIK VE SOĞUK ASKERLERİ VURDU!

İlk iki günü başarıyla geçen taarruz sonrasında olumsuz hava koşulları nedeniyle seyrini değiştirdi. Kış, 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 60 bin Osmanlı askeri donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. Bu harekatta Ruslar da 32 bin askerini kaybetti. Savaştan sonra İstanbul’a dönen Enver Paşa uzun bir süre Sarıkamış hakkında herhangi bir haber, bildiri, veya yayın yapılmasını engelledi.